Wiemy już chyba dość dużo na temat odpadów z tworzyw sztucznych – jak je segregować, gdzie wyrzucać, jakie ogromne ilości tych odpadów produkowane są codziennie na świecie oraz jaki jest wielki kłopot z tymi właśnie odpadami, ponieważ w zasadzie nie istnieje dobry sposób ich utylizacji. Poprzedni nasz wpis blogowy również trochę przybliża temat –https://ekkov.pl/poliester-z-recyklingu/
Miliardy ton odpadów z tworzyw sztucznych zalegają na wysypiskach, spłukiwane są do mórz, oceanów i rzek. Są jednym z głównych zanieczyszczeń i praktycznie nie ulegają biodegradacji jedynie zostają rozbijane na drobinki mikroplastiku. Od lat naukowcy w wielu krajach pracują nad znalezieniem skutecznego sposobu na recykling tworzyw sztucznych i wydaje się, że tym sposobem są enzymy roślinne.
Jedną z firm, która prowadzi projekty naukowo-przemysłowe i zajmuje się tym tematem od 2011 roku jest francuski Carbios. To firma, która jako pierwsza zastosowała i opatentowała technologię wykorzystującą enzymy do recyklingu tworzyw sztucznych. Obecne procesy recyklingu wymagają użycia dużych ilości- energii, wysokiej temperatury, szkodliwych dla środowiska chemikaliów oraz wody a jakość plastiku spada z każdym cyklem recyklingu. Do przetworzenia nadaje się jedynie niewielki procent odpadów, tylko butelki plastikowe przezroczyste i niezabrudzone oraz znikoma część odzieży.
Aż do teraz. Firma Carbios proponuje recykling każdego rodzaju PET i praktycznie wszystkich tekstyliów dzięki wykorzystaniu recyklingu enzymatycznego.
Recykling enzymatyczny –
- zużywa dużo mniej wody
- wymaga temperatury jedynie ok. 65 stopni Celsjusza
- rozkłada plastik na czynniki pierwsze, czyli takie, z których powstał i pozwala stworzyć z nich ponownie plastik takiej samej jakości, właściwie w nieskończoność
- umożliwia recykling każdego rodzaju PET w tym kolorowego oraz wszystkich tkanin, również takich, które mają mieszane włókna
- umożliwia przetwarzanie bez końca butelek na włókna poliestrowe potrzebne do produkcji tkanin oraz przetwarzanie tkanin na butelki
- jest to jedyna jak na razie tak skuteczna metoda
Sukcesy laboratoryjne Carbios były tak obiecujące, że w 2017 utworzył on konsorcjum z firmą L’Oreal, w 2019 roku dołączyły do niego Nestle i Pepsico a w 2022 Patagonia, Puma i Salomon. Jak czytamy na stronie Carbios to partnerzy, którzy mają nadzieję na uprzemysłowienie tej technologii, a tym samym zwiększenie dostępności wysokiej jakości tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, aby wsprzeć swoje zobowiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju. W 2022 roku powstaje pierwszego zakładu biorecyklingu na skalę przemysłową o mocy przerobowowej ok. 2 mld butelek PET rocznie.
Jakie są wnioski ?
Recykling enzymatyczny jest zatem ewidentnie nadzieją dla naszego środowiska. Proces recyklingu enzymatycznego jest już faktem, w dodatku tak istotnym ekonomicznie dla dużych marek, że zdecydowały się włączyć go do swoich produkcji. Jest szansa na to, że plastik zamiast zalegać na plażach Afryki czy biednych krajów na wschodzie, będzie funkcjonował jedynie w zamkniętym obiegu produkcji – użycia- recyklingu – ponownej produkcji itd. Oznacza to również, że plastik pozostanie nadal w produkcji spożywczej i w ubraniach, że chyba jednak się z nim nie rozstaniemy. Czy to znaczy, że przestaniemy produkować nowy plastik i wystarczy go tylko tyle ile będzie w obiegu zamkniętym ? Co z przyszłością biosurowców, które miały plastik zastąpić, plastik wygrywa przecież w konkursach na najtańszą produkcję i transport ? Czy obieg zamknięty i przetwarzanie poliestrowych ubrań w nieskończoność poprawi jakość naszych mórz i oceanów jeżeli pranie ich nadal będzie wypłukiwało z nich mikroplastik ? Czy plastik z przetwarzanych bez końca butelek nie będzie już przedostawał się do napojów i dalej do naszych organizmów ? Czy decydować będą jedynie wielkie firmy, producenci, dla których rachunek ekonomiczny jest najwyższym wyznacznikiem ? Czas pokaże.
Każdy konsument wybiera z tego co jest dostępne na rynku. Jako Ekkov proponujemy produkty, które szyjemy z upcyklingu. Jest to nasz osobisty wkład w zmniejszanie ilości odpadów przez twórcze ich wykorzystanie. O dużym, pozytywnym wpływie procesu upcyklingu na środowisko możecie dowiedzieć się więcej na naszym Instagramie https://www.instagram.com/ekkov_brand/ .